מאז ומעולם היה החזה הנשי סמל למופת וליופי,  המגלם בתוכו את כל מה שהופך אישה לאישה- האימהות מחד, והמיניות מנגד. גורמים אלו, ואולי הניגוד ביניהם, תורמים לכך שהחזה הנשי הוא איבר בעל משמעות רבה עבור האישה, ולכן צורתו, גודלו והסימטריה שלו מהווים משמעות גם הם.

 

ההחלטה על ביצוע הליך הגדלת חזה

בחברה של ימינו קיים דגש משמעותי על מה נחשב נכון, מתאים, יפה ואסתטי, ובכל הנוגע לחזה הנשי – יש הרבה היבטים שיכולים לגרום למטופלת להרגיש כי החזה שלה אינו עומד בנורמה; חזה קטן באופן מיוחד, חזה שאינו סימטרי בצורה מובחנת, חזה נפול מאד, או גדול מדי בצורה שמעוררת תשומת לב לא רצויה או כאבים – כל אלו יכולים לגרום לאישה להרגיש לא נוח עם הגוף שלה ולרצות לשנות אותו. ניתוחי החזה בארץ ובעולם קיימים כבר שנים רבות ולמעשה, למרות עשרות אלפי הניתוחים השונים המתבצעים בישראל מדי שנה, ניתוח הגדלת החזה עומד בראש הטבלאות כניתוח הפופולרי ביותר עם בערך 25% מסך כל הניתוחים המתבצעים בארץ. ניתוח הגדלת חזה (או הגדלה עם תיקון א-סימטריה) נועד כדי לגרום לנשים בכל הגילאים להרגיש טוב יותר עם עצמן ועם גופן ולהעלות את ביטחונן העצמי.

 

סוגי המטופלות המגיעות אל הניתוח הגדלת חזה

יתכן שיטעו אנשים רבים לחשוב כי רק נשים צעירות שאינן מרוצות מגודלו הנוכחי של החזה שלהן מגיעות אל שולחן הניתוחים, אך דבר זה רחוק מן האמת. לניתוח זה מגיעות נשים בכל הגילאים, הרוצות לשפר את הרגשתן. הנשים הללו הן נשים אשר השדיים שלהן לא התפתחו מספיק, או שמבנה הגוף שלהן לא פרופורציונלי לגודל החזה, נשים אשר החזה שלהן גדל במהלך לידה או הנקה, ולאחר מכן ירד בנפחו משמעותית, נשים אשר חוו ירידה קיצונית במשקל ובעקבות כך אבדו מנפח השדיים ועוד. את הניתוח מומלץ לבצע רק לאחר סוף התהליך בו אתן נמצאות, בין אם מדובר בהתבגרות , ירידה במשקל או הריון, ולחכות שהשדיים יתייצבו בצורתם הסופית לפני ששוקלים ניתוח.

 

כיצד מתבצע הניתוח להגדלת החזה?

את הניתוח מתחילים בחתך של מספר סנטימטרים אשר בדרך כלל מבוצע בקפל התת-שדי, כאשר החתך מוסתר על ידי השד עצמו, או נדיר יותר בהיקף הפטמה (העטרה) כאשר החתך מתבצע בדיוק במקום בו העטרה פוגשת את השד בתחתית ויוצר צלקת עדינה, הדרך החתך מכניסים את השתל וממקמים אותו. את השתל ניתן למקם מתחת לרקמת השד או מתחת לשריר בית החזה הגדול. על מיקום השתל מחליט הרופא המנתח טרם הניתוח, והוא נקבע בהתאם למבנה של המטופלת. לאחר מיקום השתל סוגרים את החתך על ידי תפרים נמסים, שאין צורך להוציא לאחר הניתוח וניתן להשתחרר הביתה כבר באותו יום, ללא אשפוז למשך הלילה.

 

בחירת מיקום השתל בגוף המטופלת

את השתל ניתן כיום למקם באמצעות שתי שיטות שונות – מעל שריר החזה או מיקום מתחת לשריר החזה . בניתוח בו השתל ממוקם מעל השריר תזכה המטופלת לניתוח קצר ופשוט בעל החלמה קלה יותר ותחושה שהיא מעט יותר טבעית. למרות התחושה הטבעית, כאשר ממקמים את השתל מעל לשריר התוצאה נראית מעט יותר טבעית אך לא כל אחת תתאים לשיטה הזו. במיקום מתחת לשריר תעבור המטופלת ניתוח מעט יותר מורכב (כמו גם ההחלמה ממנו), אך תזכה לכיסוי של השתלים בחלקם העליון ,דבר הנותן  מראה טבעי יותר אצל נשים רזות במיוחד עם רקמת שד בעלת נפח קטן. את מיקום השתל יבחר המנתח ביחד עם המטופלת לפי מבנה הגוף שלה, ההעדפות שלה, מה שייתן את התוצאה הטובה ביותר ומה שהעור והרקמה הקיימים מאפשרים.

 

בחירת השתל להגדלת החזה

אחת הבחירות המשמעותיות שניתן לקבל טרם הניתוח, בנוסף לבחירת מיקום השתל – היא גודל השתל עצמו. גם כאם הבחירה תתבצע בשיתוף פעולה עם המטופלת שכן עליה להחליט באיזה גודל תרצה ששדיה החדשים יהיו, אך עם ייעוץ והכוונה מלאים מצד הרופא. כאשר מבצעים את ההחלטה, יש להתחשב במספר גורמים כגון מבנה הגוף של האישה, השוואת הפרופורציות של השד החדש לגוף, מבנה השד הקיים וצורתו, ואלסטיות רקמות השריר והשד. בנוסף לגודל השתל, קיימות גם מספר צורות עיקריות לשתל- שתל שטוח, שתל בינוני, שתל בולט ושתל אנטומי. כל שתל מותאם לצורת השד של המטופלת ולרצונותיה האישיים. שלוש השתלים הראשונים זהים משום ששלושתם עגולים והדבר היחיד שמשתנה הוא הצורה שלהם, השתל האנטומי הוא שתל שצורתו אינה עגולה אלא מעט אגסית, או בצורת טיפה, על מנת לשוות לשד מראה טבעי ככל האפשר. יחד עם זאת, יש לציין כי תדירות השימוש בשתל האנטומי הולכת ופוחתת מכיוון שהתגלו שיעור ניתוחי תיקון גבוהים יותר. בפגישת הייעוץ  נקבע הגודל המועדף  של השתל .

 

תיקון א-סימטריה בשדיים

סימטריה מלאה של גוף האדם הנה דבר נדיר, האיברים הזוגיים שלנו אינם סימטריים. חדי העין יוכלו בקלות לזהות הבדלים בין האוזניים, העיניים, הנחיריים, וכמובן, גם השדיים. אותה א-סימטריה יכולה להתגלות בהבדל זניח, שאינו ניתן לזיהוי, או שלעתים מתגלה בהבדלים משמעותיים שיכולים לגרום לאי נוחות משמעותית. כאשר מדובר בא-סימטריה של החזה, קיים קושי בעיקר בהתנהלות היומיומית במציאת חזיות שיתאימו לחזה א-סימטרי או בחירת לבוש שיטשטש את ההבדל. נשים רבות המגיעות לניתוח הגדלת חזה מבקשות לעבור בנוסף תיקון א-סימטריה על מנת לשוות לשדיים שלהן מראה אחיד, סימטרי ואסתטי.

 

כיצד מתבצע תיקון הא-סימטריה?

קיימות מספר טכניקות לביצוע הניתוח, כאשר הפתרון תלוי למעשה בבעיה. כאשר מדובר בשני שדיים קטנים ולא סימטריים, ניתן לבצע הגדלה א-סימטרית בה משתמשים בשני משתלים בגדלים שונים. באם מדובר בשד אחד גדול ו\או נפול והשני קטן, ניתן להגדיל צד אחד ולהקטין או להרים את הצד השני. כאשר המטופלת מרוצה מגודל השדיים שלה, ניתן לטפל רק בשד אחד ולבצע בו הגדלה מינימאלית על מנת לגרום לו להיות זהה ככל הניתן בגודל ובצורה לשד השני. אם מדובר בהבדלים מאד משמעותיים, ניתן לבצע את הניתוח בשני שלבים, כאשר בשלב הראשון רק מותחים את השד הקטן יותר על מנת להכין אותו להגדלה. הבחירה באם לבצע ניתוח דו-שלבי נתונה בידי המנתח והמטופלת והיא קשורה בעיקר למידת הא-סימטריה ובמבנה הגוף הספציפי של המטופלת.

 

הכנה לפני ניתוח הגדלת חזה

בטיחות הניתוח מעל לכל, ולכן לפני כל ניתוח בשדיים יש לבצע בדיקות דם כולל תפקודי קרישה, אק”ג מעל גיל 40 ועוד בדיקות לפי הוראות המנתחת. אם המטופלת היא מעל גיל 30 עליה לבצע אולטרסאונד שדיים, אם היא מעל גיל 40 עליה לבצע בדיקת ממוגרפיה, ואם מדובר במטופלות אשר הנן מעשנות כבדות ומעל גיל 60 עליהן לבצע בנוסף צילום חזה. לרוב תתבקש המטופלת להיות בצום שש שעות לפני הניתוח ולהפסיק לעשן, במידה והיא מעשנת, כחודש לפני הניתוח על מנת להבטיח החלמה אידאלית.

 

החלמה והתאוששות לאחר הניתוח

ניתוח הגדלת חזה או תיקון א-סימטריה אינו ניתוח ארוך. הוא אורך לרוב שעה עד שעתיים, לאחריהן תתאושש המטופלת בחדר התאוששות .בתום ההתאוששות, באם לא עלו סיבוכים כלשהם, תשוחרר המטופלת הביתה  כאשר מספר ימים לאחר הניתוח תגיע לביקורת. לאחר הניתוח דרושה חופשת מחלה במשך שבוע עד שבועיים והימנעות מפעילות גופנית מאומצת במשך חודש. במהלך החודש הראשון על המטופלת ללבוש חזיית ספורט מיוחדת ויתכן כי היא תסבול מכאבים, אותם ניתן לשכך באמצעות משככי כאבים סטנדרטיים. התוצאה הסופית של החזה מתקבלת רק לאחר מספר חודשים עד לשנה לאחר הניתוח. בזמן זה הבצקת חולפת, השדיים מתרככים והופכים להיות בעלי מראה טבעי .

 

ניתוחים חוזרים לאחר הניתוח הראשון

חשוב לזכור כי למרות שמומלץ לקבל כל בחירה טרם הניתוח בכובד ראש ולאחר מחקר מעמיק, עדיין יש אפשרות לבצע שינויים לאחר הניתוח. באם עברו מספר שנים לאחר הניתוח ואת רוצה לחזור למראה הטבעי שלך, להקטין את השתל או להגדיל אותו, ניתן לעבור ניתוח תיקון ולשנות את המצריך שינוי. לעתים נדירות תאלץ המטופלת להסיר את השתל בשל התקשות הקופסית המקיפה אותו או בשל דליפה, אך אלו מקרים שאינם מתרחשים לרוב, בטח שלא בעידן של ימינו כאשר טכניקות הניתוח רק הולכות ומשתכללות על מנת למנוע בעיות כאלה בדיוק. לאחר שנים רבות, יתכן כי המטופלת תחווה צניחה של השד או בלאי משמעותי של השתל, ולכן יש לקחת בחשבון כי יידרש ניתוח חוזר.

סיכונים אפשריים בניתוח הגדלת חזה

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח להגדלת חזה קיימים סיכונים אפשריים הקשורים לרוב לשתל עצמו. במקרים מאד נדירים תתרחש דליפה של השתל ולעתים תידרש המטופלת להחליף את השתל הקיים. השתלים יכולים להפריע במעט ברמת הדיוק של בדיקת ממוגרפיה (כאשר בשתלים שהונחו מעל לשריר החזה, הסיכוי להפרעה גדל). סיכון אפשרי נוסף הוא צניחה מועטה של השדיים והוא מתרחש בעיקר אצל נשים שבחרו בשתלים גדולים מן הממוצע. הצניחה לרוב קלה ולא מאד מורגשת. חלק מן המטופלות סובלות מתחושה שונה בשד, לעתים אבדן תחושה ולעתים אף רגישות יתרה, באזור הפטמות. לרוב התופעה פשוט חולפת מעצמה והתחושה חוזרת כרגיל לאחר מספר חודשים. במקרים נדירים, תאבד התחושה בפטמות לצמיתות.  סיבוך אפשרי נוסף הוא התקשות של השד ותחושה של אי נוחות. על התחושה ניתן להתגבר באמצעות עיסויים מרובים של השד שלרוב פותרים את המצב. באם מדובר בהתקשות משמעותית שאינה עוברת, לעתים יידרש ניתוח תיקון. סיבוכים אפשריים נוספים- תזוזת השתל בשד, פגיעה ביכולת ההנקה, צלקת לא תקינה, קרישי דם, זיהום ועוד. בכל מקרה של סיבוך, התייעצו עם הרופא המנתח והוא ינחה אתכן לדרכי הטיפול ופתרון הבעיה.

 

אם הגעת עד לכאן את כנראה שוקלת ברצינות את ניתוח הגדלת החזה, הצעד הראשון הוא לתאם פגישת ייעוץ בה נוכל לדון ולבחון את הנכון לגופך. פגישת הייעוץ אינה מחייבת והיא המקום המתאים להעלות את כל המאווים ולבדוק יחד את הגודל הנכון ואת ההשלכות של הניתוח.