סניף תל אביב ראול ולנברג 18 בנין C קומה 2
050-5264265 | לשיחה עם הקליניקה

ניתוח הצמדת אוזניים

נדירים האנשים שישימו לב לאוזן יפה בצורה מיוחדת, אך כמעט ואין אדם שלא ישים לב לאוזן החורגת מהנורמה ובעלת נוכחות בולטת. אין מדובר בתופעה נדירה ואף להפך, ליותר מ-5% מהאוכלוסייה יש אוזניים הבולטות קצת יותר מהנורמה. אם תהיתם, הנורמה היא אוזניים הבולטות בכ-20 עד 30 מעלות, ואוזניים חורגות יכולות לבלוט החוצה בזווית של עד 90 מעלות! כמובן, אין מדובר במצב מסכן חיים, או כזה שמשפיע על תפקוד האוזניים או על השמיעה, אך כולנו יודעים שלא נעים להיות אדם בעל חריגות פיזית, מזערית ככל שתהיה, ובדיוק בעבור המקרים הללו קיים הניתוח הפשוט של הצמדת אוזניים שיגרום לכם להרגיש טוב יותר עם האוזניים שלכם במהירות ובקלות.

 

ההחלטה על ביצוע הליך הצמדת אוזניים

אחוז גדול מאלו הניגשים לניתוח הצמדת אוזניים הם דווקא ילדים ובני נוער ולא מבוגרים. מכיוון שניתוח הצמדת האוזניים הוא ניתוח שכיח ופשוט, מעדיפים לבצע אותו בגיל מוקדם יחסית על מנת למנוע מן הילד או בן הנוער לעבור תקופה לא נעימה, בה ירגיש חריג ואף יסבול מהצקות, הטרדות ועלבונות בחברה ובין קירות בית הספר. אוזניים בולטות היא תופעה מולדת יחסית שכיחה, בה ילקה 1 מכל 20 אנשים והיא תופעה שעוברת בירושה גנטית ומתרחשת אצל בנים ובנות, ללא הבדל.

 

סוגי המטופלים המגיעים לניתוח הצמדת אוזניים

האוזניים מסיימות את תהליך ההתפתחות שלהן בין גיל 4 לגיל 6 לכן ניתן לבצע את הניתוח גם אצל ילדים צעירים, כל עוד האוזן סיימה את התהליך שלה. כיום נהוג להתחיל את הניתוח בגיל 10 ומעלה, אך לעתים, במקרים קיצוניים, הניתוח יתבצע גם בגיל צעיר יותר על מנת להקל על הילד. כמובן שאין שום מניעה לבצע את הניתוח גם במבוגרים וההחלמה אינה קשה יותר, לכן גם מבוגרים שבחרו שלא לטפל בגיל צעיר יותר יוכלו להגיע ולבצע את הניתוח בקלות. ההחלמה מן הניתוח אינה מורכבת והסיכונים והסיבוכים אינם גדולים לכן החששות המלווים לרוב לצמד המילים “ניתוח פלסטי” אינם גדולים כבניתוחים אחרים, ובהתאם לכך מתאים הניתוח גם לגילאים צעירים.

 

הכנה לפני ניתוח הצמדת אוזניים

לפני הניתוח ייפגש המטופל עם הרופאה. במידה ומדובר במטופל צעיר, הפגישה תהיה כמובן בליווי ההורים. הרופאה תבחן את מצב האוזן ותחליט על ניתוח באוזן אחת או בשתיהן, וכמובן על הצעדים הנדרשים במהלך הניתוח עצמו. הרופאה תסביר למטופל ולמשפחתו (בילדים) על מהלך הניתוח ותענה על כל שאלה. המטופל כמובן יצטרך לבצע סדרת בדיקות דם, ובמידה ומדובר במטופל מבוגר יותר או מטופל הנוטל תרופות יהיה עליו לשתף עם הרופאה את כל ההיסטוריה הרפואית ולהפסיק ליטול תרופות מסוימות טרם הניתוח. באם מדובר במטופל מבוגר ומעשן, הוא יתבקש להפסיק לעשן לפחות 3 שבועות לפני הניתוח על מנת להבטיח החלמה אידאלית.

 

כיצד מתבצע ניתוח הצמדת אוזניים?

ניתוח הצמדת אוזניים מתחיל כמעט תמיד בחתך מאחורי האוזן אותו מבצעת הרופאה. החתך מאפשר לסחוס להיחשף ובכך להוציא חלק מהסחוס ולעצב את צורת הסחוס מחדש. את החתך תופרים או באמצעות תפרים נמסים אותם אין צורך להסיר או באמצעות תפרים שאינם נמסים ואותם יש להסיר כשבוע לאחר הניתוח. באם השתמשה הרופאה בחוטים להצמדת האוזן, לא יהיה צורך להסירם, למרות שהם אינם נספגים בגוף, זאת על מנת לשמר את העיצוב החדש שנוצר לאוזן. הניתוח לוקח בין שעה אחת לשלוש שעות, תלוי בצעדים המתבצעים ובאם מתבצע הניתוח על אוזן אחת בלבד או על שתי האוזניים. הניתוח יכול להתבצע גם בהרדמה כללית וגם בהרדמה מקומית הכוללת טשטוש, תלוי ברצון המטופל. אם הניתוח מתבצע בילד צעיר מאד, יתכן ותעדיף הרופאה לבחור בהרדמה כללית על מנת שהילד יהיה רגוע, ללא פחדים וללא כאבים.

 

מיד לאחר הניתוח

מיד לאחר הניתוח תחליט הרופאה באם לשחרר את המטופל לביתו לאחר שינוח ויתאושש במשך מספר שעות, או שמא להשאיר אותו להשגחה במשך לילה אחד בבית החולים, לאחריו ישתחרר לביתו. יום לאחר הניתוח ניתן לחזור להתקלח ולחפוף את הראש כרגיל.

 

התאוששות והחלמה ראשונית מהניתוח

בשבוע הראשון שלאחר הניתוח המטופל יכול לחוות נפיחות באזור ושטפי דם קלים, אך הם עתידים לעבור במהרה. הנפיחות העיקרית תרד לחלוטין במהלך החודש הראשון. תקופת ההחלמה הראשונית אורכת שבוע בו המטופל יתבקש להימנע מכל פעילות מאומצת, במהלך החודש הראשון יש לנקוט במשנה זהירות במהלך משחק, באם מדובר במטופלים צעירים. יתכן והמטופל ילבש חבישה מיוחדת המיועדת לתמוך בצורת האוזניים החדשה גם בתחילת תהליך החלמה במהלך היום, ולאחר מכן רק בלילות. הצלקת מאחורי האוזן אמורה להיות עדינה ובקושי מובחנת, ולהתבהר ככל שעובר הזמן.

 

סיכונים אפשריים בניתוח הצמדת אוזניים

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח כזה יכולים להיות סיבוכים או סיכונים ביניהם: דימום, זיהום באזור הפצע, הצטברות מוגזמת של נוזלים באזור מתחת לעור, החלמה לקויה של הפצע וצלקת בולטת וגסה. בנוסף, קיים סיכוי קל להיווצרותם של שטפי דם או קרישי דם אשר ברוב המקרים ייעלמו לבד ויספגו בעור אך במקרים קיצוניים יצריכו הליך נוסף על מנת לנקז אותם. באם התפתח זיהום כלשהו באזור הפצע, יהיה צורך לטפל בו באמצעות אנטיביוטיקה, ובמקרים הנדירים ביותר, כאשר הזיהום מסתבך, גם אותו יהיה צורך לנקז בהליך כירורגי. תופעות נדירות נוספות בהן ניתן להיתקל הן תפרים או חוטים פנימיים אשר מתרופפים וגורמים לביטול ההליך ולשובן של האוזניים למצבן טרם הניתוח, אוזניים אשר נצמדות יתר על המידה, או אוזניים הנמצאות במנח א-סימטרי. בכל מקרה בו אתם מרגישים כאבים או תחושות לא מוכרות, או לחלופין אם אתם מרגישים עליה בחום הגוף בימים שלאחר הניתוח, יש ליצור קשר באופן מיידי עם הרופאה כדי לקבוע המשך טיפול.

ניתוחים פלסטיים- למידע נוסף

ליצירת קשר מלאו פרטים
פנייתך התקבלה בקליניקה של דר' דנה אגוזי
אחד מנציגינו יצור עמך קשר בהקדם
דר' דנה אגוזי