סניף תל אביב ראול ולנברג 18 בנין C קומה 2
050-5264265 | לשיחה עם הקליניקה

ניתוח עפעפיים

יש האומרים שהעיניים הן החלונות לנשמה, אך מה קורה כאשר החלונות הללו לאט לאט נסגרים? העפעפיים הם למעשה התריסים המסוככים על החלונות שלנו, אך לעיתים אותם “תריסים” הופכים עייפים, מאבדים את האלסטיות והגמישות שלהם וגורמים לשינוי רציני במראה הפנים שלנו. עם השנים, כאשר הצניחה של העפעפיים מחמירה, מתקבל מראה עייף, מבוגר, חדות הראייה נפגמת ואף צצים כאבי ראש בעקבות המאמץ הרב שאנו מטילים על שרירי המצח שיכולים לפגום משמעותית באיכות חיינו. על מנת למנוע מצבי רפואיים לא נעימים וכמובן על מנת לשפר את האסתטיקה של פנינו ולתת לעיניים שלנו לזרוח שוב, נוכל לבחור לעבור תהליך קוסמטי הנקרא “ניתוח עפעפיים”.

 

ההחלטה על ביצוע הרמת עפעפיים

צניחת העפעפיים לא מתרחשת בחודש וגם לא בשנה. מדובר בתהליך איטי והדרגתי הנגרם משלל סיבות שונות כגון גנטיקה, מחלות שונות, אורח חיים לא בריא (הכולל עישון) וכמובן, כחלק מתהליך ההזדקנות שכל אחד מאתנו עובר. בשלב מסוים יתכן ותשימו לב כי סביב העין קיימים עודפי עור (קלים או קיצוניים) ואף שקיות שומן רכות ולא נעימות, לעיתים אף תרגישו כי הראייה שלכם נפגמת, אתם סובלים מכאבים ומתחושת אי נוחות באזור העין ואתם לא נהנים מן המראה המשתקף אליכם במראה. כאשר תחליטו על ביצוע הניתוח, תאבחן אתכם הרופאה ותקבע מה ההליך הניתוחי הנכון, האם לבצע הרמת עפעפיים עליונים, הרמת עפעפיים תחתונים או ניתוח משולב של שניהם שלעתים אף כולל הרמת גבות ומצח – הכל בהתאם למצבכם ולצורת הצניחה בעיניים שלכם.

 

סוגי המטופלים המגיעים אל ניתוח ניתוח עפעפיים

רוב המטופלים המגיעים אל הניתוח הם בגילאים 40 ומעלה, כאשר הממוצע עומד בין גיל 50 ל-55. אמנם הגיל בהחלט משחק תפקיד כאן, אבל השחקנית הראשית היא הגנטיקה והיא זו שתקבע באיזה שלב בחיים תתחילו לחוות את הצניחה ותרצו לבצע את הניתוח. מדובר בהליך  שאורכו לרוב לא עולה על שעה, אך תוצאותיו מרשימות מאד ומשוות לפנים מראה צעיר, רענן ומואר.  ניתוח עפעפיים הינו אחד הניתוחים הפלסטיים השכיחים ביותר בישראל ובעולם בכלל. טרם הניתוח יש לעבור בדיקה אצל רופא עיניים.

 

כיצד מתבצע ניתוח הרמת עפעפיים?

השלב הראשון והחשוב ביותר טרם הניתוח הוא האבחנה. הרופאה תבחן את עפעפי המטופל ותקבע היכן נעוצה הבעייתיות אליה יש להתייחס. האם מדובר בעודפי עור רבים, האם בכריות שומן שיש להסיר, האם יש צורך לבצע הרמת גבות או מצח כדי לסייע למראה הצעיר והרענן, או שמא הבעיה בכלל נעוצה בעפעפיים התחתונים ויש להתמקד דווקא שם? באם  תזהה הרופאה מספר אזורים בעייתיים היא תמליץ על ניתוח משולב הנוגע בכולם.

 

ניתוח עפעפיים עליונים

כאשר זיהתה הרופאה את הבעיה כעודף עור מרובה בעפעפיים העליונים, יתבצע ניתוח עפעפיים (או “הרמת עפעפיים עליונים”), בו יתבצעו חתכים מסוימים, יוסר העור העודף, וחלק משקיות השומן הנמצאות בארובות העיניים . החתך מתבצע בדיוק בקפל העין על מנת ליצור צלקת שתהיה בלתי מובחנת ככל האפשר. הניתוח מתבצע לרוב הרדמה מקומית בתוספת טשטוש ואורך פחות משעה.

 

ניתוח עפעפיים תחתונים

כאשר הבעיה העיקרית נעוצה בעפעפיים התחתונים, תבצע הרופאה חתך בעפעפיים, תמתח את העור העודף שם, תעצב מחדש את כיסי השומן ואף תבצע פעולה על מנת לטשטש את השקעים הקיימים בין העפעף ללחי. אם מדובר ברפיון של העפעף, ניתן אף לבצע חיזוק של העפעף עצמו. הניתוח אמור לתקן את מראה השקיות מתחת לעיניים, את כיסי השומן הבולטים מתחת לעין ואת עודפי העור המדלדלים. במקרים בהם אין עודפי עור אלא רק עודפי שומן או בלט של שקיות השומן יתבצע החתך דרך החלק הפנימי של העפעפיים במקום מוסתר שאינו מותיר צלקת חיצונית.

 

ניתוח עפעפיים משולב – תחתונים ועליונים

לעיתים רבות סובלים המטופלים מרפיון, דלדול ובלטי שומן הן בעפעפיים העליונים והן בתחתונים. במקרה כזה תבצע הרופאה ניתוח משולב לשני האזורים, ולעיתים אף תוסיף הרמת גבות או מצח, כדי להגיע למראה אולטימטיבי ומוצלח. ההחלמה מניתוח משולב מעט יותר ארוכה אך המראה המתקבל אסתטי, נעים וצעיר.

 

ההכנה לפני ניתוח עפעפיים

טרם הניתוח יש צורך לבצע כמה שלבים- הראשון בהם הוא כמובן שלב האבחנה עליו דיברנו. לאחר מכן יתבקש המטופל לעבור בדיקות מקדימות הכוללות בדיקות דם, בדיקת אק”ג ובדיקת עיניים . באם מדובר במטופל מבוגר מעשן, ובניתוח תהיה מעורבת הרדמה כללית, יתבקש המטופל לבצע צילום ריאות.  לאחר מכן, הרופאה תורה למטופל להפסיק נטילת תרופות כשבועיים לפני הניתוח, עם דגש על תרופות ממשפחת מדללי הדם, ויטמינים, תרופות הומיאופתיות ועוד. כמו כן, יתבקש המטופל להפסיק לעשן כ-3 שבועות לפני הניתוח על מנת להבטיח החלמה איכותית יותר של הצלקות.

 

מיד לאחר ניתוח הרמת עפעפיים

מיד לאחר הניתוח המטופל יועבר להתאוששות קלה ולאחר מכן, אם הניתוח עבר בהצלחה ללא כל סיבוכים, ישוחרר לביתו כבר באותו יום.המטופל יוכל לחזור לתפקודו הרגיל כ-3 ימים לאחר הניתוח, ואת התפרים בעיניים יסירו לאחר כשלושה ימים. בימים הראשונים הללו יתכן וירגיש המטופל כאב או אי נוחות בעיניים, ואף נפיחות ודמעות. תופעות אלו יחלפו במהירות וניתן להקל עליהן באמצעות טיפות עיניים או נטילת משככי כאבים.

 

התאוששות והחלמה ראשונית

כעבור שבוע או שבועיים הנפיחות באזור תרד לחלוטין וייעלמו שטפי הדם שלרוב מופיעים באזור הניתוח. במשך 3 שבועות יתבקש המטופל להימנע מפעילות מאומצת, ספורט או כל מאמץ גופני. אין מניעה מלהתקלח לאחר הניתוח אך כמובן מומלץ לא לגעת או לשפשף את האזור עצמו. באם המטופל מרכיב עדשות מגע, הוא יתבקש לשוב ולהרכיב אותן רק כשבועיים לאחר הניתוח ולא לפני, ולקחת בחשבון שיתכן והוא ירגיש מעט אי נוחות איתן בשבועות הראשונים.  לאחר מספר שבועות רוב הנפיחות תעבור, תוצאה סופית מתקבלת לאחר מספר חודשים, והיא עתידה להחזיק כעשר שנים.

 

סיכונים אפשריים בניתוח הרמת עפעפיים

כמו בכל ניתוח, בטח כזה המערב איבר עדין כמו העיניים, קיים סיכוי מסוים להתפתחות סיכונים או סיבוכים. הסיבוכים גדלים במידה ואתם סובלים מלחץ דם גבוה, מחלת לב כלשהי, מחלה המפריעה לתפקוד בלוטת התריס, או סכרת. לאחר הניתוח יתכן ויתפתחו  ציסטות תת עוריות קטנות,  תחושת לחץ באזור הצלקת רגישות באזור וכדומה. כל אלו סיבוכים מזעריים אותם ניתן לפתור בקלות. סיבוכים מורכבים יותר כוללים זיהום המתפתח באזור הניתוח, תפקוד עפעפיים לא תקין, ואף סיכוי קטן מאד לעיוורון. במידה ולאחר הניתוח אתם מרגישים שינוי בתחושה, כאבים או תופעות בלתי מוסברות, פנו אל הרופאה באופן מיידי להמשך טיפול והחלמה.

ליצירת קשר מלאו פרטים
פנייתך התקבלה בקליניקה של דר' דנה אגוזי
אחד מנציגינו יצור עמך קשר בהקדם
דר' דנה אגוזי